چاپ و نشر بی‌رویه کتاب‌های سفارشی با تیراژ بالا

آبادان , آثار , ادبیات , خبرهای وِیژه , خوزستان , فرهنگی , مصاحبه ها , مصاحبه های اجتماعی , مصاحبه های ادبی , مصاحبه های فرهنگی , مقالات علمی , یاداشت تاریخ انتشار: ۰۱/۰۹/۲۲ دیدگاه‌ها برای چاپ و نشر بی‌رویه کتاب‌های سفارشی با تیراژ بالا بسته هستند   296 بازدید

اندازه فونت    
چاپ و نشر بی‌رویه کتاب‌های سفارشی با تیراژ بالا

یک شاعر و منتقد ادبی معتقد است: چاپ و نشر بی‌رویه برخی کتاب‌های سفارشی با تیراژ بالا و هزینه‌های چندمیلیونی که ارزش خواندن ندارند باعث شده سرانه مطالعه در جامعه کاهش یابد و ادبیات ـ به ویژه شعر امروز فارسی ـ به جای آن‌که رو به پیشرفت و اعتلا باشد، پسرفت کند.

احمد امیری در گفت‌وگو با ایسنا گفت: برخورد سلیقه‌ای در حوزه چاپ و نشر کتاب و عدم شناسایی نویسندگان تاثیرگذار و آثار ادبی خوب باعث شده مخاطبان استقبال چندان خوبی از کتاب‌های سفارشی بدون ارزش ادبی نکنند و دیگر حتی رغبت به مطالعه نداشته باشند.

وی با بیان این‌که نویسندگی در کشور ما به عنوان شغل تعریف نشده است، توضیح داد: در چنین فضایی نویسنده با تحمل همه مشکلات و موانع اقدام به نوشتن و چاپ کتاب‌اش می‌کند؛ کتابی که ممکن است به دست هیچ مخاطبی نرسد و یا تنها تعداد معدودی در جریان انتشار آن قرار بگیرند.

او تصریح کرد: همین گزینشی رفتار کردن برای نویسندگان جوان و نوقلم چاپ کتاب را به کاری دشوار تبدیل کرده و باعث دل‌سردی نویسندگان خوب شده است.

این نویسنده خاطرنشان کرد: ساختار فرهنگی هر کشور به دست نویسنده و شاعر قدر می‌بیند و کم‌کاری و نبود توجه به نویسندگان و شاعران بااستعداد و تاثیرگذار فقط موجب هدر رفتن هزینه‌های مالی نمی‌شود بلکه لطمه‌ به ساختار فرهنگی و بنیاد فکری جامعه است.

امیری متذکر شد: نشر و سیستم توزیع کتاب مشکلی است که نمی‌توان به سادگی از کنار آن گذشت و مهم است که مراکز نشر کتاب و متولیان فرهنگی برای سرمایه‌گذاری در زمینه چاپ آثار به نویسندگان نوقلم تسهیلاتی اعطا کنند.

این منتقد ادبی تاکید کرد: سلیقه‌ای عمل کردن، یک شاعر تاثیرگذار و خوب را خانه‌نشین نمی‌کند بلکه یک فرهنگ‌ساز را خانه‌نشین می‌کند که آسیب جدی به چارچوب فرهنگی مملکت است.

وی پیشنهاد کرد: اگر نهادها و متولیان فرهنگی بتوانند به صورت خاص مراکز نشر وابسته به خود برای نویسندگان نوقلم مستعد در این حوزه داشته باشند و حمایت لازم را انجام دهند می‌توانیم به سمت ترویج آثار خوب و خرید کتاب از سوی مخاطب برویم.

 

 

 

منبع :ایسنا

 

 

 

احمدامیری، احمد امیری روزنامه نگار، نویسنده، شاعر

مطالب مرتبط
رفتن به ابتدای صفحه