احمد امیری: ادبیات دهه هشتاد از بدنه ادبیات ایران جدا میباشد.

آبادان , ادبیات , خبرهای وِیژه , فرهنگی , مصاحبه ها , مصاحبه های ادبی , یاداشت تاریخ انتشار: ۰۱/۰۸/۲۶ دیدگاه‌ها برای احمد امیری: ادبیات دهه هشتاد از بدنه ادبیات ایران جدا میباشد. بسته هستند   616 بازدید

اندازه فونت    

مصاحبه احمد امیری شاعر و منتقد در سال ۱۳۸۹ با خبرگزاری ایسنا

 

 

گفته یک شاعر؛ اندازه ادبیات دهه ۸۰ در حد ادبا و ادبیات بزرگ کشورمان نیست به همین خاطر مردم جامعه ادبی را تحریم کرده‌اند.

 

احمد امیری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)  بیان کرد: نخستین مشکل جامعه ادبی این است که آن را مختص شاعران، نویسندگان و ناقدان می‌داند در صورتی که جامعه ادبی مخاطبان عام و مردم را نیز در بر می‌گیرد.

 

وی افزود: متاسفانه در برگزاری همایش‌ها و جشنواره‌هایی که در نهایت منجر به انتخاب برگزیدگانی می‌شود، یک اصل اساسی که همان نظر مخاطبان است، در نظر گرفته نمی‌شود.

 

او خاطرنشان کرد: این در حالی بوده که در سایر جوامع نخستین مساله‌ای که در برگزیده کردن شاعران در جشنواره‌ها و جایزه‌های ادبی در نظر گرفته می‌شود میزان پذیرش اثر نویسنده و موفقیت آن در میان مخاطبان است که از اولویت‌های کاری این جشنواره‌ها به شمار می‌رود.

 

این شاعر توضیح داد: در حال حاضر نمی‌توان چنین تصوری را از برگزیدگان جشنواره‌ها و جایزه‌های ادبی داشت که اثر آن‌ها مورد پذیرش و قبول تمامی جامعه ادبی آن حوزه باشد، زیرا برخی داوری‌ها و انتخابات سلیقه‌ای است.

 

امیری ادامه داد: زمانی می‌توان اثر نویسنده یا شاعری را به عنوان اثر برتر سال در نظر گرفت که جامعه مخاطبان و عامه مردم نیز آن را انتخاب کرده باشند.

 

او تصریح کرد: اثری که مخاطب نداشته باشد را نمی‌توان برگزیده دانست به همین دلیل اکثر افرادی که در جشنواره‌ها و جوایز ادبی به عنوان منتخب معرفی می‌شوند برگزیده نیستند زیرا آثارشان موفق به نفوذ در میان مردم و جلب رضایت مخاطبان نشده‌ است.

 

مطالب مرتبط
رفتن به ابتدای صفحه