گردشگران پشت در بسته مسجد رنگونی‌ها

خبرهای وِیژه , مصاحبه ها تاریخ انتشار: ۰۱/۰۸/۰۳ دیدگاه‌ها برای گردشگران پشت در بسته مسجد رنگونی‌ها بسته هستند   246 بازدید

اندازه فونت    
گردشگران پشت در بسته مسجد رنگونی‌ها

یک دوستدار میراث فرهنگی درخصوص وضعیت مسجد رنگونی‌ها واقع در آبادان گفت: این بنای تاریخی نیاز به مرمت دارد و با شرایط فعلی در واقع امکان بازدید گردشگران از مسجد رنگونی‌ها فراهم نیست.

احمد امیری در گفت‌وگو با ایسنا گفت: این جاذبه تاریخی به روی گردشگرانی که آبادان را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب می‌کنند بسته است و فقط در مناسبت‌های خاص و ایام نوروز گردشگران می‌توانند از این مسجد دیدن کنند.

او با اشاره به اینکه مسجد رنگونی‌ها در گذشته مرمت شده تأکید کرد: مرمت و بازگشایی این بنای ارزشمند به دلیل ویژگی‌های شاخص و معماری بی‌نظیر می‌تواند در جذب گردشگران داخلی و خارجی مؤثر باشد.

امیری تصریح کرد: با وجود اینکه آبادان یکی از شهرهای معروف کشور است و همواره بازدیدکننده و گردشگر دارد اما همچنان مسؤولان در زمینه توسعه امکانات گردشگری این شهرستان اقدامات مؤثری انجام نداده‌اند.

این دوستدار میراث فرهنگی با اشاره به تخریب و نابود شدن خانه بچاری‌ها و شکرچیان و همچنین برخی دیگر از بناهای تاریخی آبادان تصریح کرد: متأسفانه رها شدن، نبود مرمت و توجه کافی به این بناها از سمت مسؤولان مربوطه باعث شده تا شاهد از بین رفتن و نابودی بناهای تاریخی ارزشمند استان خوزستان باشیم.

گردشگران پشت در بسته مسجد رنگونی‌ها

به گزارش ایسنا، سال ۱۱۲۹ شمسی پالایشگاه آبادان به عنوان اولین واحد تصفیه نفت ایران و مرکز عمده صدور فرآورده‌های نفتی در نیم‌کره شرقی آغاز به کار کرد. با مطرح شدن آبادان به عنوان یکی از شهرهای صنعتی هزاران تبعه انگلیسی، هندی و پاکستانی به این شهر مهاجرت کردند. از نخستین گروه‌هایی که به آبادان آمدند کارکنان پالایشگاه رنگون پایتخت کشور برمه و عمدتاً رنگونی‌الاصل و مسلمان بودند. به همین لحاظ درصدد تأسیس عبادتگاه در زمین‌های شرکت نفت برآمدند و بالاخره با موافقت این شرکت ساخت مسجد به دست کارگران پاکستانی پالایشگاه آبادان آغاز و در سال ۱۲۹۹ خورشیدی بنای آن نهاده شد.

مسجد رنگونی‌ها به سبک معماری شبه قاره هند با گچ‌بری‌هایی زیبا و برجسته و آرایه‌هایی سیمانی و منحصر بفرد دارای شبستان، حیاط اصلی و مأذنه و در پیشانی بنا نقشینه‌ای منقش به آیه «بسم الله الرحمن الرحیم» است. متولی مسجد، شیخ عبدالرشید مندل بود و امامین جماعت آن شیخ قادری‌هندی، حاج‌آقا رنگونی و سپس محمد اسلم راجا بودند.

 

منبع :ایسنا

 

احمدامیری ، احمد امیری روزنامه نگار ،شاعر  ،نویسنده

مطالب مرتبط
رفتن به ابتدای صفحه