نقض حریم منظری سینما نفت آبادان

خبرهای وِیژه , مصاحبه ها تاریخ انتشار: ۰۱/۰۸/۰۳ دیدگاه‌ها برای نقض حریم منظری سینما نفت آبادان بسته هستند   451 بازدید

اندازه فونت    
نقض حریم منظری سینما نفت آبادان

یک دوستدار میراث فرهنگی می‌گوید: حریم منظری سینما نفت آبادان که به عنوان یک بنای تاریخی ثبت ملی شده توسط یک واحد ساختمانی نقض شده است.

احمد امیری در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به ساختمانی که در حریم منظری سینما نفت آبادان ارتفاع گرفته گوش‌زد کرد: باید گله‌مند شد که چگونه چنین ساختمانی در کمتر از ۱۰۰ متری این سینما ساخته شده و همچنان با روندی به نظر معمول وجود دارد!؟

او با تاکید بر پیگیری حقوقی این نقض قانونی متذکر شد: متاسفانه تا به حال به این تخلف توجه نشده و این در حالی است که تخلف در حریم منظری از لحاظ قانونی چیزی نیست که بتوان از کنار آن به سادگی گذشت.

امیری خاطرنشان کرد: رعایت حدود تعیین شده در حریم آثار تاریخی از الزامات و قوانینی است که باید رعایت شود.

این دوستدار میراث فرهنگی خاطرنشان کرد: نقض حریم منظری آثار تاریخی و نبود توجه به این معضل برای آینده و سیمای میراث فرهنگی آبادان اتفاق ناخوشایندی است.

سینما نفت آبادان در سال ۱۳۲۳ با نام سینما تاج افتتاح شد و علاوه بر نمایش فیلم محل اجرای نمایش و کنسرت‌های بزرگ بود.

این سینما با عمری تقریبا برابر با عمر پالایشگاه نفت آبادان یعنی ۱۰۰ سال از سینماهای تاریخی و جاهای دیدنی آبادان به‌ شمار می‌رود که با پایان یافتن کارهای ساختمانی پالایشگاه و نزدیک شدن زمان بهره‌برداری آن انگلیسی‌ها در کنار سایر امکانات و تسهیلات رفاهی نظیر خانه‌های مجلل و مشجر، بیمارستان‌ها، فروشگاه‌های بزرگ، باشگاه‌های قایقرانی و… آن را در نزدیکی محله بوارده جنوبی با آجر نسوز قرمز رنگ، موسوم به آجر لندنی، ساختند.

سینما نفت در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۸۱ با شماره‌ ثبت ۷۰۴۲ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

 

 

 

منبع :ایسنا

 

 

 

احمدامیری ، احمد امیری روزنامه نگار ، شاعر ،نویسنده

مطالب مرتبط
رفتن به ابتدای صفحه