رونمایی سپاه از «سبک‌ترین شناور مجهز به سلاح‌های هدایت شونده» در جهان

وبگردی تاریخ انتشار: ۰۰/۰۹/۲۳ دیدگاه‌ها برای رونمایی سپاه از «سبک‌ترین شناور مجهز به سلاح‌های هدایت شونده» در جهان بسته هستند   1383 بازدید

اندازه فونت    

 نیروی دریایی سپاه به دلیل ماموریت‌های خاص و طراحی ویژه برای مقابله با یک دشمن مهم، به صورت یک سازمان رزمی با دکترین و وضعیتی متفاوت از آنچه یک نیروی دریایی استاندارد دارد، طراحی شده است. تاکید روی شناور‌های کوچک و تندرو، اما مدرن و مجهز در کنار پرنده‌های بدون سرنشین و پرتابگر‌های ساحلی یک شکل متفاوت از این نیرو را در بحث رزم دریایی تشکیل داده است.

اگرچه در ابتدای کار، قایق‌های تندرو مجهز به تیربار‌های سنگین و راکت انداز‌های ۱۰۷ میلی متری عمده سازمان رزم نیروی دریایی سپاه را تشکیل می‌داد، اما در دوره پس از جنگ تحمیلی، موشک‌های کروز و اژدر‌های متنوع نیز به این سازمان اضافه شده و یک قدرت واقعی در نبرد‌های دور برد را برای این نیرو تشکیل داده است.

ادامه دکترین جدید برای نیروی دریایی سپاه در سال ۱۴۰۰

از سال گذشته، یک حرکت جهادی و بزرگ در نیروی دریایی سپاه آغاز شده که بر اساس آن، حجم قابل توجهی از پرنده‌های بدون سرنشین، قایق‌های تندرو مسلح به موشک‌های کروز و اژدر، سیستم‌های راداری، مخابراتی و جنگال در کنار پرتابگر‌های ساحلی موشک به نیروی دریایی سپاه تحویل شدند. این اقدام در سال جدید نیز ادامه پیدا کرده و در جدیدترین مورد مربوط به آن، ۱۱۰ فروند شناور تندرو جدید در بندرعباس به نیروی دریایی سپاه تحویل شده است. در این مراسم شناور‌های مختلفی مجهز به راکت انداز یا موشک‌های کروز به نیروی دریایی سپاه دیده می‌شدند.

رونمایی سپاه از «سبک‌ترین شناور مجهز به سلاح‌های هدایت شونده» در جهان + تصاویر

نمایی از تحویل شناور‌های موشک انداز به نیروی دریایی سپاه در خرداد ماه سال ۱۳۹۹

رونمایی سپاه از «سبک‌ترین شناور مجهز به سلاح‌های هدایت شونده» در جهان + تصاویر

تحویل انبوه پرنده‌های بدون سرنشین به نیروی دریایی سپاه در مهرماه سال ۱۳۹۹

در این میان یک مسئله قابل توجه بود. بر اساس تصاویر بدست آمده از این مراسم، برای اولین بار قایق‌های کلاس عاشورا نیروی دریایی سپاه نیز به دو پرتابه جدید مجهز شدند. بر اساس تصاویر و نحوه قرار گرفتن این پرتابه‌ها به نظر قایق‌های کلاس عاشورا به اژدر‌های سنگین یا موشک کروز ضد کشتی مجهز شده اند. این مسئله از جهاتی دارای اهمیت و به نوعی یک رکورد جهانی برای سپاه به حساب می‌آید. قبل از پرداختن به رکورد شکنی سپاه به مسئله مهمی در خصوص استراتژی دفاعی ندسا خواهیم پرداخت.

استراتژی نبرد ضد دسترسی ادامه دارد

همان طور که در ابتدا به این مسئله اشاره کردیم، سپاه در استراتژی نبرد دریایی خود ایالات متحده را به عنوان دشمن شماره ۱ تعریف و برای مقابله با آن خصوصا در مناطقی مثل خلیج فارس و تنگه هرمز استراتژی معروف به نبرد ضد دسترسی را طراحی کرده است. این استراتژی که البته فقط مربوط به نیروی دریایی نیست و در حقیقت طیف گسترده تری از سازمان رزم نه فقط سپاه پاسداران و بلکه ارتش جمهوری اسلامی ایران را در بر می‌گیرد، بر اساس هزینه سازی و سخت کردن تهاجم برای نیرو‌های دشمن قرار دارد.

در مرحله اول با اشباع کردن منطقه خلیج فارس چه از طریق موشک‌های ساحل پرتاب، چه شناور‌های موشک انداز و یا واحد‌های مسلح پروازی هزینه ماندن در این منطقه برای هر شناور مهاجم در زمان جنگ زیاد شده است. در ادامه با توسعه موشک‌های بالستیک ضد کشتی و همچنین افزایش برد موشک‌های کروز نیز مسئله دور کردن شناور‌های دشمن از خاک ایران مطرح شده است.

در بحث شناور‌های جدید سبک و سرنشین دار نیز باید گفت که مسلح کردن آن‌ها به موشک کروز یا اژدر نشان می‌دهد که سپاه به دنبال افزایش برد درگیری حتی برای سبک‌ترین واحد‌های خود است. در این شرایط و با افزایش برد درگیری اولا میزان بقاء پذیری برای واحد‌های خودی افزایش پیدا می‌کند و در عین حال در مقایسه با نسل‌های قبلی این شناور که از راکت‌های ۱۰۷ میلی متری به عنوان سلاح اصلی استفاده می‌کردند نیز قدرت تخریب بسیار بیشتری خواهند داشت.

یک رکورد شکنی دیگر توسط سپاه

با نگاهی به تصاویر مربوط به مراسم تحویل ۱۱۰ فروند قایق تندرو توسط سپاه، یک شناور کوچک تندرو را مشاهده می‌کنیم که دارای دو پرتابه در اطراف خود است. ظاهر این شناور شبیه به نسل جدید قایق‌های تندرو کلاس عاشورا است. به دلیل کیفیت پایین تصاویر به صورت دقیق نمی‌توان سلاح مورد نظر را شناسایی کرد، ولی شمایه کلی نزدیک به موشک کروز کوتاه برد نصر است که در سال‌های اخیر به عنوان سلاح اصلی شناور‌های تندرو و سبک سپاه معرفی و وارد خدمت شده است.

موشک نصر یکی دیگر از موشک‌های کوتاه‌برد ضدکشتی ساخت ایران بوده و دارای ۳۵ کیلومتر برد است. این موشک با سر جنگی ۱۵۰ کیلوگرمی، وزنی معادل ۳۵۰ کیلوگرم دارد.

رونمایی سپاه از «سبک‌ترین شناور مجهز به سلاح‌های هدایت شونده» در جهان + تصاویر

نمایی از شناور‌های جدید تحویل شده به نیروی دریایی سپاه

رونمایی سپاه از «سبک‌ترین شناور مجهز به سلاح‌های هدایت شونده» در جهان + تصاویر

نسل جدید شناور‌های تندرو عاشورا

از طرف دیگر شاهد این هستیم که پرتابه‌ها بر خلاف دیگر موشک انداز‌های سپاه، فاقد تیوب حامل موشک هستند و بخش انتهایی آن‌ها نیز بسیار نزدیک به موتور است.

رونمایی سپاه از «سبک‌ترین شناور مجهز به سلاح‌های هدایت شونده» در جهان + تصاویر

شناور‌های جدید تحویلی به سپاه مجهز به موشک یا پرتاب گر اژدر در کناره‌ها – به شباهت ظاهری آن‌ها به کلاس عاشورا دقت کنید

در اینجا این احتمال مطرح می‌شود که با نوعی تیوب حامل اژدر رو به رو باشیم که در زمان مورد نظر اقدام به رها سازی اژدر به طرف هدف می‌کند. این گزینه با توجه به سبک‌تر بودن و نبود مشکل آتش عقب نشینی در موشک‌ها گزینه قابل قبول تری به حساب می‌آید. در جریان یک حمله سراسری این قایق‌ها می‌توانند با پرتاب اژدر یک مشکل جدید را برای نیرو‌های سطحی دشمن ایجاد کنند.

رونمایی سپاه از «سبک‌ترین شناور مجهز به سلاح‌های هدایت شونده» در جهان + تصاویر

تصویر از یک نمونه از شناور‌های اژدر افکن نیروی دریایی سپاه در سال‌های گذشته.

اما چه این دو پرتابه نصب شده در اطراف قایق جدید سپاه، موشک کروز باشند و چه اژدر، باز هم باید بگوییم که نیروی دریایی سپاه صاحب یک اولین مهم در جهان شده است. شناور مورد نظر ما مشخصا از نوع بسیار سبک وزن و احتمالا در کلاس ۳ الی ۵ تن است و اولین شناور در این تناژ وزنی در جهان است که به موشک‌های کروز یا اژدر مجهز شده است. در کنار بحث مجهز کردن سریع‌ترین شناور نظامی جهان به موشک کروز که در سال قبل توسط نیروی دریایی سپاه انجام شد، در سال ۱۴۰۰ شمسی باید بگوییم که نیروی دریایی سپاه سبک‌ترین شناور سرنشین دار جهان را نیز به موشک یا اژدر افکن بدل کرده است.

ذکر این مسئله مهم است که نیروی دریایی سپاه پیش از این دارای شناور‌های تندرو اژدر افکن بوده، ولی این شناور‌ها به نسبت نمونه جدید بسیار بزرگتر بوده و وزن آن‌ها نیز در کلاس بیش از ۱۰ تن است. با این اوصاف، می‌توان گفت سپاه پاسداران در راستای انجام دکترین عملیات ضد دسترسی خود، به مسلح کردن انواع دارایی خود به سلاح‌های هدایت شونده روی آورده و نسل جدید قایق‌های تندرو مسلح شده قطعه دیگری از پازل بزرگ سپاه برای دورتر کردن دشمنان از مرز‌های آبی کشور عزیزمان هستند.

 

منبع :باشگاه خبرنگاران جوان

 

احمدامیری، احمد امیری روزنامه نگار، خبر وبگردی، اخبار وبگردی، خبروبگردی، اخباروبگردی

مطالب مرتبط
رفتن به ابتدای صفحه