شرایط بازنشستگی در سازمان تامین اجتماعی اعلام شد.

اجتماعی , وبگردی تاریخ انتشار: ۰۰/۰۹/۱۷ دیدگاه‌ها برای شرایط بازنشستگی در سازمان تامین اجتماعی اعلام شد. بسته هستند   1103 بازدید

اندازه فونت    
شرایط بازنشستگی در سازمان تامین اجتماعی اعلام شد.

بر این اساس بازنشستگی عبارت است ازعدم اشتغال بیمه شده به کار به سبب رسیدن به سن بازنشستگی. در این چارچوب بر اساس مقررات ماده ۷۶ قانون تامین اجتماعی، پنج شرط برای بازنشستگی وجود دارد:

با چند سال سابقه می‌توان بازنشسته شد؟

بر اساس مقررات ماده ۷۶ سابقه لازم ۲۰ سال سن آقایان ۶۰ سال و سن خانم‌ها ۵۵ سال.

بر اساس تبصره ۱ ماده ۷۶ سابقه لازم ۳۰ سال سن آقایان ۵۰ سال و سن خانم‌ها ۴۵ سال.

بر اساس تبصره ۳ ماده ۷۶ سابقه لازم ۳۵ سال بدون شرط سنی.

بر اساس تبصره ۴ ماده ۷۶ سابقه لازم ۲۰ سال سن ۴۲ سال فقط برای خانم‌ها و به شرط شمول قانون کار.

بر اساس ماده ۷۸ سابقه لازم ۲۰ سال سن آقایان ۶۵ سال و سن خانم‌ها ۶۰ سال، در صورت درخواست توسط کارفرما.

بر اساس قانون تعیین تکلیف تامین اجتماعی، بیمه‌شدگان با داشتن حداقل ۱۰ سال سابقه و دارا بودن ۶۰ سال سن برای آقایان و ۵۵ سال سن برای بانوان، در صورت ارائه درخواست می‌توانند بازنشسته شوند.

همچنین اگر سابقه آنان از ۱۰ سال کمتر باشد می‌توانند با پرداخت مابه‌التفاوت حق بیمه اعم از حق کارگر و کارفرما و تا رسیدن به سابقه ۱۰ سال، از مستمری بازنشستگی بهره‌مند شوند.

حداقل عیدی کارگران اعلام شد

احسان سهرابی به تشریح خروجی نشست شورای‌عالی حفاظت فنی در ارتباط با مشاغل سخت و زیان آور پرداخت.

احسان سهرابی (نماینده کارگران در شورای‌عالی حفاظت فنی وزارت کار) در ارتباط با مصوباتِ پانزدهم آذرِ این شورای‌عالی گفت: مصوبه پانزدهم آذر شورای حفاظت فنی در خصوص دادنامه صادر شده توسط هیات عمومی دیوان عدالت اداری به شماره ۱۰۸۰ بود. به موجب دادنامه ۱۰۸۰ مورخه ۱۳۹۹/۰۹/۱۸ که بابت آرای متناقض دیوان عدالت اداری صادر شده است، براساس نص صریح تبصره ۲ ماده ۷۶، شاغلین مشاغل و سخت و زیان‌آور می‌توانند با داشتن ۲۰ سال سابقه کار متوالی یا ۲۵ سال متناوب در مشاغل مذکور بازنشسته شوند؛ این دادنامه فقط شامل مشمولان قانون کار است و بنابراین مستخدمین سازمان تامین اجتماعی از شمول قانون کار و اصلاح تبصره ۲ ماده ۷۶ قانون تامین اجتماعی خارج و بنابر ارجاع تبصره ۱ ماده۶۴ آیین استخدامی سازمان تامین اجتماعی اصلاحی مصوبه سال ۱۳۹۴ و ماده ۱۱۴ قانون تامین اجتماعی مصوبه سال ۱۳۵۴، از حیث بازنشستگی به سبب اشتغال در مشاغل سخت و زیان آور، تابع مقررات بخش عمومی و دولتی هستند.

ترفند دولت رئیسی برا پرداخت حقوق و دستمزد

وی افزود: لذا با توجه دادنامه صادره در جلسه ۱۷۲ شورای‌عالی حفاظت و فنی وزارت کار مصوب شد «افرادی که از ابتدا مشمول صندوق تامین اجتماعی بوده و تغییر حقوقی از دولتی به شمول قانون کار داشته‌اند، در صورت طرح و تایید در کمیته‌های استانی تطبیق و تشخیص مشاغل سخت و زیان آور، بررسی مشاغل مذکور صرفا در زمان شمولیت قانون کار بر متقاضی موضوعیت دارد و بازه زمانی خارج از شمولیت ذینفع می‌تواند از طریق دستگاه اقدام کند. به این ترتیب، نیروهایی که از شمول قانون کار خارج شده‌اند، در سال‌های اشتغال زیر چتر قانون کار، مشمول دادنامه قرار می‌گیرند.

 

منبع :ایلنا

 

احمدامیری. اخبار خوزستان. خبر خوزستان.خوزستان.احمدامیری روزنامه نگار،اخبارخوزستان، خبرخوزستان،

مطالب مرتبط
رفتن به ابتدای صفحه