دردسر‌های ازدواج فامیلی بدون کنترل

اجتماعی تاریخ انتشار: ۰۰/۰۹/۱۳ دیدگاه‌ها برای دردسر‌های ازدواج فامیلی بدون کنترل بسته هستند   986 بازدید

اندازه فونت    
دردسر‌های ازدواج فامیلی بدون کنترل

ازدواج فامیلی؛ علت عمده ناهنجاری‌های مادرزادی در خوزستان است.
یک فوق تخصص نوزادان تاکید دارد: به لحاظ نقش تاثیرگذار مساله ژنتیک در داشتن یک جامعه سالم، مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج باید به عنوان یک ضرورت مورد توجه بیشتری قرار بگیرد.
ضرورتی که در روستای شلحه ثوامر آبادان ندیده گرفته شد و حالا حاصل آن ۷۰ معلولی است که از ازدواج فامیلی در این روستا زندگی می‌کنند.
روستایی که دارای بیشترین جمعیت معلول آبادان را به نام خود زده است.

این‌ها حاصل ازدواج‌های فامیلی کنترل نشده‌ای است که نسل‌های کنونی و حتی چند نسل بعدی خانواده‌ها را به دردسر می‌اندازد و سبب ایجاد هزینه‌های گزاف بر دوش خانواده و کشور می‌شود.
آبادان با ۵ هزار معلول و استان خوزستان با نود هزار معلول، ۱۷ درصد بیشتر از میانگین کشوری معلول ذهنی حرکتی دارد و بخش زیادی از آن شاید حاصل ازدواج‌های فامیلی کنترل نشده‌ای است.
آنطور که دکتر دهدشتیان می‌گوید: در استان خوزستان علت عمده شیوع ناهنجاری‌های مادرزادی در نوزادان، ازدواج‌های فامیلی است. البته علاوه بر ناهنجاری‌های مادرزادی، برخی بیماری‌های متابولیک که زمینه وراثتی دارند، نیز با ازدواج‌های فامیلی شیوع بیشتری پیدا می‌کنند.
توصیه می‌شود جوانان پیش از ازدواج، برای انجام مشاوره ژنتیک به مراکز بهداشت ارائه‌دهنده این مشاوره‌ها حتما مراجعه کنند. جوانان در کنار انجام مشاوره ژنتیک، با مهارت‌های زندگی نیز بیشتر آشنا می‌شوند.

 

منبع :خبرگزاری صدا و سیما مرکز آبادان

 

احمدامیری. اخبار خوزستان. خبر خوزستان.خوزستان.احمدامیری روزنامه نگار،اخبارخوزستان، خبرخوزستان،ج۹

مطالب مرتبط
رفتن به ابتدای صفحه