رها سازی ۲۲ میلیون متر مکعب آب از سد خاکی مارد

آبادان , خوزستان تاریخ انتشار: ۰۰/۰۹/۰۶ دیدگاه‌ها برای رها سازی ۲۲ میلیون متر مکعب آب از سد خاکی مارد بسته هستند   1961 بازدید

اندازه فونت    
رها سازی ۲۲ میلیون متر مکعب آب از سد خاکی مارد

ابراهیم پروین در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما مرکز آبادان گفت: با توجه به آنکه در فصل گرم سال اعتبارات لازم برای احداث سدهای سلولی تامین نشده بود برای آنکه بتوانیم در زمان خشکسالی از نفوذ آب شور و بالا رفتن مد دریا به بالادست جلوگیری کنیم تصمیم به احداث سد خاکی مارد گرفته شد.

وی با بیان اینکه بخشی از روستاهای آبادان و خرمشهر نزدیک به ۳۰ درصد آب مصرفی خود را از رودخانه تامین می کنند ادامه داد: با این کار توانستیم جلوی شوری آب مصرفی روستاهای همجوار بهمنشیر و کارون را بگیریم و آب نسبتا مناسبی را در اختیار روستائیان قرار دهیم.

ابراهیم پروین افزود: در شرایط ترسالی نیازی به وجود این بند خاکی نیست و نگران از بین رفتن آن در بارش های گسترده نخواهیم بود.

مدیر امور آب منطقه جنوب اضافه کرد:آب رها سازی شده از سد مارد به سمت رودخانه اروند سرازیرو باعث کاهش شوری آب آن خواهد شد.

این سد در حدود ۲ کیلومتری ایستگاه پمپاژ مارد ساخته شده و در خردادماه امسال با پیشگیری از نفوذ آب شور میلیون ها اصله نخل را در آبادان و خرمشهر از خطر نابودی و انقراض نجات داد.

 

 

 

احمدامیری

مطالب مرتبط
رفتن به ابتدای صفحه