مصاحبه ای جالب و خواندنی با مسعود رستگار، قهرمان جودوی جهان

جودو , ورزشی تاریخ انتشار: ۰۰/۰۹/۰۵ دیدگاه‌ها برای مصاحبه ای جالب و خواندنی با مسعود رستگار، قهرمان جودوی جهان بسته هستند   3326 بازدید

اندازه فونت    
مصاحبه ای جالب و خواندنی با مسعود رستگار، قهرمان جودوی جهان

احمد امیری : چندی پیش فیلمی در فضای مجازی از دستفروشی مسعود رستگار، قهرمان جودوی ناشنوایان و کم شنوایان در کرمانشاه منتشر شد که واکنش های مختلفی به دنبال داشت؛ ماجرا از این قرار بود که دوربین برنامه ورزشی صدا و سیمای کرمانشاه، به صورت سر زده به سراغ رستگار رفت و از دست فروشی و در واقع میوه فروشی او کنار خیابان گزارشی منتشر کرد که میلیون ها بار در فضای مجازی دیده شد و حسابی سر و صدا کرد. همین موضوع باعث شد تا تصمیم بگیرم بدون اطلاع قبلی به رستگار، صبح یک روز پاییزی سرد که اتفاقا باد و باران پاییزی هم حسابی مهمان کرمانشاه شده بود، به طرف محله شهیاد-از محلات پایین شهر کرمانشاه- بروم و سراغ رستگار را بگیرم. از چند نفری سراغ او را گرفتم که بعضی هایشان او را نمی شناختند و بعضی دیگر هم حسابی از او و خانواده اش شناخت داشتند.

«مسعود جوان خوبی است و سال هاست در اینجا کاسبی می کند»؛ این را خانم مسنی که تارهای سفید مویش که از کنار روسری بیرون زده و خبر از سن بیش از ۶۰ سالش می دهد، می گوید. او می گوید خانواده رستگار چندین سال است در این محله هستند و چون مستاجرند از یک کوچه به کوچه دیگر می روند و به همین دلیل هم بیش تر اهالی آن ها را می شناسند. او ادامه می دهد: اتفاقا چند روز پیش پسرم گفت فیلم مسعود از تلویزیون پخش شده و خیلی ناراحت شدیم؛ این محله از نظر بیکاری و اعتیاد فضای خوبی ندارد و اینکه این پسر توانسته از اینجا سالم بیرون بیاید و قهرمان شود خیلی مهم است.

صحبت هایم با اهالی محل که تمام شد به سراغ خود رستگار رفتم و خودم را معرفی کردم و تا خودم را معرفی کردم، سفره دلش را پهن کرد؛ گویی فقط به دنبال یک گوش شنوا می گشت تا بنشیند و حسابی درد دل کند.

مسعود رستگار

آقای رستگار؛ بعد از اینکه هفته گذشته فیلم دست فروشی شما منتشر شد، مردم و جامعه در فضاهای مختلف واکنش های زیادی به این قضیه داشتند اما بعضی می گفتند این قضیه ساختگی بوده. آیا واقعا آن فیلم ساختگی بود؟

من خدا می داند که پنج سال است به همین شغل مشغولم. از بچگی کار کرده ام و کارهای مختلفی را امتحان کرده ام؛ از کارگری تا جمع آوری ضایعات. بعد از آنکه مدال المپیک گرفتم مردم گفتند دیگر زشت است و به این شغل ادامه نده که بعد از آن شروع به میوه فروشی کردم. ماجرای آن فیلم هم از این قرار بود که دوربین صدا و سیمای کرمانشاه به هیئت جودو رفته بود و وقتی من را ندیدند سراغم را گرفتند و به اینجا آمدند؛ حتی اول کار چند بار من را صدا زدند و چون گوشم سنگین است نشنیدم و بعد متوجه شدم. الان هم شغلم همین است و اگر یک روز بساطم را جمع کنم درآمدی ندارم.

با این وجود، واکنش ها به این موضوع زیاد بود و خیلی ها اظهار ناراحتی کردند که چرا یک قهرمان باید دست فروشی کند؛ آیا بعد از آن از مسئولان کسی سراغت را گرفت؟

نه واقعا؛ من در آن فیلم هم گفتم از کسی گله ای ندارم اما حالا که این موضوع رسانه ای شده گله مندم. چرا باید در این مدت افراد مختلف من را متهم کنند که نمایش راه انداخته ای و آبرویمان را برده ای؟ من خودم خانواده و آبرو دارم خدا نکند بخواهم آبروی کسی را ببرم. من بارها با افتخار برای کشورم و پرچم آن افتخار کسب کرده ام و تا روزی که بتوانم برای کشورم افتخار می آورم، حالا من بیایم آبرو ببرم؟ من فقط می گویم کمی به مشکلات ما رسیدگی شود. وقتی به اداره ورزش می رویم و می گوییم یک دست لباس تمرین به ما بدهید مدام نگویند نداریم و به هیئت برو. مگر هیئت اصلا پولی دارد که بخواهد لباس و… تهیه کند؟ جالب است همین مسئولان به وقت قهرمانی به استقبالم می آیند و بنر می زنند و زیر آن عکس می گیرند. مدیر کل و رزش و جوانان استان و معاون ایشان هم اصلا حتی حال ما را هم نمی پرسند.

درآمدت چطور است آیا اصلا کفاف هزینه های ورزش و زندگی را می دهد؟

خداراشکر من راضی هستم چون خدا روزی رسان است و خودش می رساند اما هزینه ها واقعا زیاد است. من الان هم پدرم و هم مادرم بیمار هستند، خواهرم سرطان دارد و برادرم معلول است که باید هزینه آن ها را بدهم. از طرفی با وضعیت فعلی و گرانی میوه کسی دیگر خرید نمی کند و مشتری ها نصف شده اند. صبح به صبح باید به میدان تره بار برویم و چند کیسه سیب زمینی و پیاز بیاوریم و پای بساط باشیم تا آن را بفروشیم. همین موضوع هم حسابی من را خسته می کند و عصر ها وقتی به تمرین می روم کاملا خسته هستم. من در مسابقات جهانی هفت- هشت مبارزه داشتم و حتی در یکی از مبارزه ها دست رقیبم شکست. همین رقبا اگر بدانند حریفشان که آن ها را شکست داده و مدال گرفته، به این شغل می پردازد به من می خندند.

مسعود رستگار

صحبت هایی هم بود که از کشورهای دیگر پیشنهاد تابعیت داشته ای، آیا چنین موضوعی صحت داشت؟

بله از قبل هم پیشنهادهایی برای تابعیت داشتم اما من کشورم را دوست دارم و تا روزی که بتوانم برای کشورم می جنگم و مدال می آورم. چون مردم همیشه به من لطف دارند و تا وقتی که بتوانم برای این کشور و این مردم با محبت مدال کسب می کنم.

چند ماه دیگر مسابقات المپیک ناشنوایان برگزار می شود؛ برای آن مسابقات تمرین می کنی؟

بله من تمام تلاشم را می کنم اما با این شرایط واقعا کار کردن سخت است. الان همین اهالی محل بارها گفته اند فرزندمان را به باشگاه ببر و من چندین نفر را از همین محله پر آسیب به باشگاه برده ام اما وقتی پدر و مادر آن ها من را ببینند پیش خودشان می گویند این هم عاقبت قهرمانی و ورزش! و دیگر تمایلی به فرستادن فرزندشان به ورزش ندارند.

واکنش مردم کوچه و محله به این موضوع چه بود؟

مردم واقعا به من لطف دارند؛ در این چند روز بعضی ها که برای خرید آمدند من را نگاه می کنند و می گویند قهرمان درود بر شرفت که کار می کنی و نان حلال در می آوری، ما شرمنده ات هستیم که نمی توانیم همین الان مقداری پول به تو بدهیم یا یک ماشین برایت بخریم؛ این لطف مردم است اما باید مسئولانی شرمنده باشند که به وضعیت ورزشکارها رسیدگی نمی کنند. الان نه فقط من که دیگر بچه ها هم در شرایط سختی هستند. مگر ما چه کرده ایم که با ما این طور برخورد می کنند؟ هادی چوپان هم مانند من کم شنواست اما برای کشورمان افتخار کسب می کند. من فقط می گویم به ما رسیدگی کنید و اصلا دنبال صدقه نیستم.

یعنی مردم می خواهند از سر دلسوزی یا ترحم به شما پول بدهند؟

من واقعا دنبال پول نیستم که اگر اینطور بود، سال ها در کنار خیابان میوه فروشی نمی کردم. من نان بازوی خودم را خورده ام و همیشه هم می گویم خداراشکر چون خدا خودش روزی می رساند. بعضی ها اما فکر می کنند من دنبال پول یا صدقه هستم که می گویند پولی به تو بدهیم در حالی که من با شرافت بزرگ شده ام و روی پای خودم ایستاده ام. البته بعضی ها هم فکر می کنند چون فیلم دست فروشی من در فضای مجازی پخش شده الان دیگر میلیونر شده ام و ماشین شاسی بلند خریده ام اما واقعا اینطور نیست.

مسعود رستگار

یادم می آید در زمان انتخابات و…بعضی افراد عکس هایی منتشر کردند و از حمایت شما گفتند؛ آیا الان هم سراغی از شما یا بقیه ورزشکاران می گیرند؟

من اصلا اهل سیاست و… نیستم اما زمان انتخابات همین نماینده ها به خانه ما آمدند و گفتند ما چه رای بیاوریم یا نه یک کار درخور شان برایت فراهم می کنیم و چند عکس گرفتند و رفتند. الان بیش از یک سال از آن موضوع گذشته اما هیچ کس سراغی از من نگرفته. با همه این ها باز هم خدا را شکر می کنم و می دانم که باید به خدا توکل کرد چون فقط خودش روزی رسان است.

مسعود رستگار

مسعود رستگار

 

صحبت هایم با مسعود رستگار که تمام می شود، تصمیم می گیرم بخشی از مسیر را پیاده بیایم و در این مسیر فقط صحبت های این قهرمان در ذهنم رژه می رود: سردی هوا را به خوبی روی گوش هایم احساس می کنم که چطور به صورتم سیلی می زند و کلاهم را روی سرم می کشم و هندزفری را در گوشم می گذارم تا مسیر را طی کنم که صدای شجریان است و پنجه های پرویز مشکاتیان، با شعری از اخوان ثالث؛ چقدر این شعر و این فضا، و وضعیت قهرمان های ورزش نه فقط در کرمانشاه بلکه در سراسر کشور هم خوانی دارد؛ « برو آنجا که بود چشمی و گوشی با کَس، برو آنجا که تو را منتظرَند، قاصدک در دل من همه کورَند و کَرَند؛ دست بردار از این در وطنِ خویش غریب…»

 

 

 

 

ورزشی،خبرورزشی،اخبارورزشی،خبر ورزشی،اخبار ورزشی،جودو،مسعود رستگار

منبع : ساعدنیوز

مطالب مرتبط
رفتن به ابتدای صفحه