از واکسیناسیون زنان باردار تا تزریق واکسن کووید به ۱۲ساله‌ها

آبادان تاریخ انتشار: ۰۰/۰۷/۱۰ دیدگاه‌ها برای از واکسیناسیون زنان باردار تا تزریق واکسن کووید به ۱۲ساله‌ها بسته هستند   4442 بازدید

اندازه فونت    
از واکسیناسیون زنان باردار تا تزریق واکسن کووید به ۱۲ساله‌ها

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی آبادان آخرین وضعیت تزریق واکسن کووید در جنوب غرب خوزستان و بایدها و نبایدها در این خصوص را شرح داد.

دکتر ساسان قربانی اظهار کرد: آنطور که انتظار داریم مردم از واکسیناسیون استقبال نمی‌کنند و در رده سنی بالای ۵۰ سال در محدوده فعالیت دانشگاه علوم پزشکی آبادان حدود ۵۰درصد افراد نوبت دوم واکسن را دریافت کرده‌اند.
وی اضافه کرد: بعد از آنکه گروه سنی‌ای که می‌توانند واکسن کووید را دریافت نمایند پایین آمد و به ۱۲سال رسید انتظار داشتیم که استقبال بیشتری صورت بگیرد ولی این انتظار محقق نشد.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی آبادان با تاکید بر اینکه در حال حاضر تنها راه کنترل بیماری کووید ۱۹ تزریق واکسن و رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی است، افزود: باید ایمنی جامعه به حدی برسد که دیگر به بیماری مبتلا نشویم.
وی افزود: واکسن‌ها ۸۰ تا بیش از ۹۰درصد از بروز بیماری جلوگیری می‌کنند ولی به جرات می‌توانیم بگوییم که از بیماری شدید و مرگ با درصد بالاتری جلوگیری خواهند کرد، این انتظار را نداریم کسی که واکسن زد ۱۰۰درصد به بیماری مبتلا نشود و فعلا باید شیوه‌نامه‌های بهداشتی به صورت کامل رعایت شود.
دکتر قربانی افزود: ما می‌گوییم که نوبت اول واکسن مصونیتی ایجاد نخواهد کرد و مصونیت، ۲هفته بعد از تزریق نوبت دوم ایجاد می‌شود، وزارت بهداشت عنوان کرده که تزریق واکسن در جامعه باید به نزدیک ۸۰درصد برسد و تا آن زمان، زدن ماسک، فاصله‌گذاری، رعایت تهویه مناسب و شست و شوی صحیح دست‌ها الزامی است.
وی در خصوص مدت زمان تاثیرگذاری واکسن کرونا گفت: با توجه به نو بودن این بیماری فعلا نمی‌توان زمان مشخصی را برای تاثیرگذاری آن تعیین کرد و این امکان وجود دارد که واکسن کووید چندبار تکرار شود.
این معاون دانشگاه علوم پزشکی آبادان اضافه کرد: زنان باردار در روزهای پاندمی کرونا در معرض خطر هستند و مرگ مادران باردار در ۲سال گذشته بیشتر بر اثر ابتلا به کرونا بوده است و به همین خاطر ایشان در اولویت تزریق واکسن قرار دارند و واکسن تعیین‌شده برای زنان باردار، سینوفارم است.
وی با اشاره به اینکه کسانی که به کرونا مبتلا می‌شوند به اندازه یک دوز واکسن در بدن‌شان ایمنی ایجاد خواهد شد، اضافه کرد: این افراد هم باید واکسن را دریافت نمایند و دستورالعمل در این خصوص می‎‌گوید که افراد یک ماه بعد از ابتلا در صورت نداشتن علایم می‌توانند واکسن را تزریق کنند.
قربانی با بیان اینکه تزریق واکسن آنفولانزا اجبار نبوده و نیست، گفت: در ۲سال گذشته با توجه رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی، ابتلا به آنفولانزا به حداقل رسیده است ولی اگر کسی تمایل به تزریق این واکسن دارد باید فاصله ۱۰روزه بین تزریق واکسن کووید و آنفولانزا را رعایت کند.
وی افزود: کسانی که حساسیت فصلی دارند هیچ منعی برای دریافت واکسن کووید ۱۹ ندارند.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی آبادان خاطرنشان کرد: واکسنی که برای گروه سنی بالای ۱۲سال تعیین شده، سینوفارم است و امیدوارم که خانواده‌ها هر چه زودتر فرزندان خود را به تزریق واکسن ترغیب کنند و در این خصوص هیچ نگرانی‌ای نداشته باشند به این خاطر که این واکسن هیچگونه عارضه خاصی برای فرزندان‌شان ندارد.

مطالب مرتبط
رفتن به ابتدای صفحه