احمد امیری:خودباوری‌های بی‌جا ضربه‌های مهلکی به پیکره شعر نو فارسی زده است

مصاحبه ها , مصاحبه های ادبی تاریخ انتشار: ۰۰/۰۴/۱۰ دیدگاه‌ها برای احمد امیری:خودباوری‌های بی‌جا ضربه‌های مهلکی به پیکره شعر نو فارسی زده است بسته هستند   3636 بازدید

اندازه فونت    
احمد امیری:خودباوری‌های بی‌جا ضربه‌های مهلکی به پیکره شعر نو فارسی زده است

به عقیده یک منتقد ادبی: بعضی از شاعران معاصر ایران ضعف و یا تنبلی فکری خود را با مکتبی بنام پست مدرنیسم توجیه می‌کنند.
احمد امیری در گفت‌وگو با ایسنا بیان کرد: شاعران تنها نام پست مدرن را به روی شعرهای خود کشیده‌اند زیرا این افراد به جای این که به مولفه درونی این مکتب برسند بیش‌تر چتر پست مدرن را به روی اشعار خود کشیده و آثاری مکانیکی را تحویل مخاطب می‌دهند؛ اشعاری که سروده نشده بلکه ساخته شده‌اند.

وی عنوان کرد: آیا من شاعر نباید به شعور جامعه‌ام احترام بگذارم؟ این حقی است که در حال حاضر بعضی از شاعران کم اطلاع که تعدادشان هم کم نیست ضعف خود را در ارتباط برقرار کردن با مخا طب به گردن پست مدرن و یا خاص بودن مخاط‌ب‌شان می‌اندازند.

او تاکید کرد: این شاعران، که آثار خود را قوی و مخاطبان را عاجز از درک این آثار ارزشمند می‌دانند و گمان می‌کنند که از عصر خود فراتر رفته‌اند، نمی‌اندیشند که شاعران بزرگ ما چون نیما و شاملو و اخوان و سهراب که مدرنیته را وارد شعر ایران کرده‌اند در زمان خود شناخته شده و مخاطب آنها را پذیرفته است. آیا ساختارشکن‌تر از نیما در این قرن می‌شود یافت؟ افسوس که خودباوری‌های بی‌جا تاکنون ضربه‌های مهلکی بر پیکره شعر نو فارسی زده و باید شاکر باشیم که قدمای قدرتمند هستند که از ادبیات فارسی دفاع کنند.

این شاعر با اشاره به این نکته که در حال حاضر می‌توان شاعر امروز را پست مدرن که به هیچ وجه بلکه مدرنیزه قلمداد کرد، گفت: فروغ فرخ‌زاد را می‌توان اولین شاعر فرامدرن ایران دانست ولی کم‌تر نامی از شاعران مورد نظر در اذهان مخاطبان جدی شعر مانده است. البته نباید فراموش کرد بزرگانی هنوز بر این آب و خاک مشغول پاسداری از ادبیات و شعر ایرانی هستند.

امیری افزود: باید قبول داشته باشیم که نسل جدید شعری ما جوان هستند اما افرادی هم هستند که آن قدر جوگیر شده‌اند که یک نقاشی و یا چینش چند کلمه را شعر پست مدرن می‌نامند و جوانان جویای نام تنبل هم فکر می‌کنند که واقعاً این‌ها شعر هستند و شعور فرابشری برای درک‌شان لازم است.

وی، با اعتقاد به این مطلب که هنر را نمی‌توان با مدرک دانشگاهی به دست آورد، اظهار کرد: هنرمند باید ذاتاً‌ هنر در وجودش شعله‌ور باشد وگرنه تعدادی را به اشتباه می‌اندازد که شاعر است.

مطالب مرتبط
رفتن به ابتدای صفحه