کانون‌های مردم‌نهاد تا چه حد حمایت می‌شوند؟

مصاحبه ها , مصاحبه های فرهنگی تاریخ انتشار: ۹۹/۱۰/۲۹ دیدگاه‌ها برای کانون‌های مردم‌نهاد تا چه حد حمایت می‌شوند؟ بسته هستند   5093 بازدید

اندازه فونت    
کانون‌های مردم‌نهاد تا چه حد حمایت می‌شوند؟

مسؤل کانون جهانگردی آبادان با انتقاد از اداره کل میراث فرهنگی استان به دلیل عدم حمایت از این کانون گفت: اعضای این کانون مردمی به قصد تجارت وارد این عرصه نشدند بلکه تنها برای کارهای فرهنگی پا به این عرصه گذاشته‌اند.

بهمنشیر : آبادان نیوز _احمد امیری در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: کانون ما تنها NGO جهانگردی در سطح استان است که از سوی هیچ ارگانی حمایت نمی‌شود و حدود ۲ سال است که قرار بود از سوی اداره کل هدایایی به ما تعلق گیرد که تاکنون از این اقدام نیز خبری نشده است.

وی افزود: در تمامی دنیا کانون‌های جهانگردی توسط سازمان‌ها و نهادها حمایت می‌شوند و تعامل خوبی برای ساماندهی گردشگران با یکدیگر دارند ولی متاسفانه در خوزستان خبری از این تعامل نیست و حتی حداقل نیازهای ما نیز برآورده نمی‌شود.

مسؤل کانون جهانگردی آبادان خاطرنشان کرد: مدت‌ها پیش درخواستی به اداره مسکن و شهرسازی استان مبنی بر واگذاری قطعه زمینی برای راه‌اندازی محلی برای کانون ارایه دادیم ولی هیچ توجهی به درخواست ما نشد.

وی یادآوری کرد: این در حالی است که کانون‌های مردم‌ نهاد باید از سوی اداره‌ها و ارگان‌ها حمایت شوند چون اعضای این کانون تنها در راستای بالا بردن سطح فرهنگ استان گام برمی‌دارند و برای تجارت وارد این عرصه نشده‌اند.

امیری عنوان کرد: اداره کل میراث فرهنگی استان نیز علاوه بر عدم حمایت، ما را در فعالیت‌های خود دخیل نمی‌کند و کانون ما را به رسمیت نمی‌شناسد. در حالی که آن‌ها باید برای سازماندهی و جذب گردشگران با کانون‌های مردم‌ نهاد تعامل بالایی داشته باشند.

او افزود: اگر فعالیت‌های خود اداره کل در زمینه گردشگری مطلوب بود شاید می‌شد از عدم تعامل آن‌ها با کانون جهانگردی چشم‌ پوشی کرد ولی از آن‌ جا که در این زمینه فعالیت‌های خوبی صورت نمی‌گیرد باید از اداره کل میراث استان به شدت انتقاد کرد.

 

یکنواختی آثار موزه‌ی آبادان در جذب گردشگر تأثیرگذار است

بهمنشیر : آبادان نیوز _ احمد امیری در گفتگو با ایسنا اظهار کرد: موزه‌ی آبادان یکی از قدیمی‌ترین موزه‌های کشور است و تجهیزات امنیتی خوبی در آن به کار رفته‌، ولی متأسفانه سال‌هاست هیچ تنوعی در اشیای تاریخی آن ایجاد نشده است. مسئولان اداره‌ی میراث فرهنگی استان تا کنون در این زمینه اقدامی نکرده‌اند. در حالی که در سراسر استان به‌صورت مستمر اشیای تاریخی باارزشی کشف می‌شوند.

او ادامه داد‌: انتظار می‌رود اشیایی را که در شهرستان‌ها کشف می‌شوند و موزه‌ای برای به نمایش گذاشتن آن‌ها در شهرستان‌ها وجود ندارد، به موزه‌ی آبادان منتقل کنند تا بتوانیم آن‌ها را در معرض دید عموم مردم و گردشگران قرار دهیم.

امیری بیان کرد:‌ بسیاری از گردشگران، از موزه‌ی آبادان دیدن می‌کنند، ولی یکنواخت بودن اشیا باعث می‌شود آن‌ها زمان کمتری را به بازدید از این موزه اختصاص دهند.

وی گفت:‌ بسیاری از کشورهای بی‌ریشه، به یک‌سری تیر و تخته‌های قدیمی اکتفا می‌کنند و آن‌ها را به مردم نشان می‌دهند؛ ولی با توجه به پیشینه‌ی تاریخی‌ای که ما داریم و فضاهای باستانی خوزستان، ما می‌توانیم از این طریق گردشگر جذب کنیم و همچنان در سطح جهان مطرح باشیم.

مسئول کانون جهانگردی آبادان با اشاره به وضعیت نامطلوب فضای شهرستان آبادان در آستانه‌ی نوروز، افزود: در سطح شهر شرایط خوبی برای ورود گردشگران وجود ندارد، چون برخی جاده‌های درون‌شهری برای تردد خودروها ناهموار و نابسامان است.

 

آلاینده‌های پالایشگاه‌ آبادان خطر جدی برای سلامت گردشگران است

بهمنشیر : آبادان نیوز _ احمد امیری در گفت‌وگو با ایسنا گفت: در روزهای آخر هفته گردشگران و توریست‌های زیادی از اطراف آبادان به این شهر می‌آیند و تنها فضاهای کنونی برای مستقر شدن آن‌ها فضای سبز کنار پالایشگاه و پارک شهید منتظری است.

وی افزود:‌ فضای سبز صنعتی کنار پالایشگاه به صورت استاندارد ساخته نشده و دغدغه ما این است که در ایام نوروز با ازدحام جمعیت و خودروها آلاینده‌های بیشتری از پالایشگاه‌ خارج شود و سلامت گردشگران را به خطر بیندازد.

مسئول کانون جهانگردی آبادان در ادامه به منطقه آزاد اروند نیز اشاره کرد و گفت: مدت‌ها است که مسؤلان منطقه آزاد وعده می‌دهند که قرار است پارک‌های آبی و بادی و محیط‌های متنوعی برای گردشگران در آبادان ایجاد کنند ولی مردم آبادان شعار نمی‌خواهند و تنها به عمل آن‌ها نیاز دارند.

وی تصریح کرد: از زمانی که این منطقه به عنوان منطقه آزاد معرفی شده تاکنون حتی یک پروژه هم در خصوص توسعه گردشگری در این شهرستان ایجاد نشده و ما تنها شعار شنیده‌ایم.

امیری خاطرنشان کرد: هم‌اکنون تنها نام منطقه آزاد را یدک می‌کشیم، چراکه خبری از امکانات و فضاهای گردشگری نیست.

 

موزه‌ای به نام اداره میراث فرهنگی آبادان

بهمنشیر : آبادان نیوز _ احمد امیری در گفت‌وگو با ایسنا گفت: در حال حاضر اداره میراث فرهنگی آبادان دفتر اداری ندارد و مسؤلان آن در موزه آبادان مستقر هستند و به امور رسیدگی می‌کنند.

وی ادامه داد: با این شرایط وقتی شخصی برای پیگیری کاری مثل گردشگری با مسؤلان اداره میراث فرهنگی کاری داشته باشد، باید به موزه مراجعه کند و این وضعیت برای دومین شهرستان استان خوزستان درخور توجه، قابل تامل و تاسف‌بار است.

مطالب مرتبط
رفتن به ابتدای صفحه