احمد امیری: شعر کوتاه را با شعار کوتاه اشتباه می‌گیرند

مصاحبه ها , مصاحبه های ادبی تاریخ انتشار: ۹۹/۰۱/۲۸ دیدگاه‌ها برای احمد امیری: شعر کوتاه را با شعار کوتاه اشتباه می‌گیرند بسته هستند   2837 بازدید

اندازه فونت    
احمد امیری: شعر کوتاه را با شعار کوتاه اشتباه می‌گیرند
به گفته یک شاعر؛ هایکو یک اتفاق شاعرانه است؛ هایکو تولد غیرمنتظره یک ذوق شاعرانه است که برای همه اتفاق نمی‌افتد. به عبارتی هر کسی که ذوقی داشته باشد نمی‌تواند شعرهای کوتاه ماندگاری بگوید.

 

احمدامیری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خوزستان بیان کرد: امروزه متاسفانه بعضی‌ها شعر کوتاه را با شعار کوتاه اشتباه می‌گیرند. حال این سوال مطرح است که هایکو یا شعرهای کوتاه چگونه به شعار تبدیل می‌شوند؟ شعر کوتاه خوب یا یک هایکوی خوب زمانی متولد می‌شود که شاعر هم از لحاظ بار علمی و هم از لحاظ بار ذوقی وذوق شاعرانه به حد کمال رسیده باشد. این موقع است که یک شعر خوب متولد می‌شود.

 

او ادامه داد: اما زمانی هم می‌رسد که شاعران دست به ساختن شعر و به ویژه شعر کوتاه می‌زنند البته این مساله در بعضی از سبک‌های شعری و ادبی متداول است اما نمی‌توانیم این را در قبال هایکو یا شعر کوتاه اجرا کنیم. وقتی شعر کوتاه را بسازیم آن را به شعار تبدیل کرده‌ایم. حد فاصل شعر و شعار خیلی کم است و شاید به سختی بتوان آن را تشخیص داد.

 

امیری تاکیدکرد: شعر آغشته به ذوق هنر و احساسات و حرف دل یک جامعه است شعری که ساخته می‌شود شاید بار معنایی خوبی داشته باشد اما شعری که بار احساسی خوبی نداشته باشد نمی‌تواند تاثیر گذار باشد.

 

امیری اظهار داشت: متاسفانه بیش از 80 درصد از شعرها شعار هستند و تنها 20 درصد از شعرهایی که امروزه سروده شده‌اند به معنای واقعی شعر هستند. ما شاعرانی را می‌بینیم که با پیروی از دیگران دست به شعرسازی می‌زنند.

 

او خاطرنشان کرد: من تعجب می‌کنم که چرا بعضی از شاعران و منتقدان بزرگ ما در قبال این شعرسازی‌ها سکوت کرده‌اند. آن‌ها باید درباره این اتفاقات به شاعران جوان و تازه‌کار متذکر شوند تا شعر ما به بیراهه نروند. شعر هایکو مملو از احساسات است؛ انگار که مخاطب در یک خط غرق می‌شود اما شعرهای کوتاهی که ما می‌بینیم و من اسم آن‌ها را شعار می‌گذارم فقط یک مفهوم دارد.

 

امیری توضیح داد: هر کسی می‌تواند از هایکو برداشتی داشته باشد و آن را به اتفاق زندگی‌اش بچسباند. این شعر یک وجهی نیست و برای همه سروده می‌شود اما شعرهایی که ساخته می‌شوند تک بعدی هستند و یک حرف را می زنند که آن هم شعار است. شعری که به سمت شعار می‌رود نیز فلسفه‌ای ندارد و یک حرف را می‌گوید.

 

وی، با اشاره به جریان‌سازی در شعر کوتاه، گفت: جریان‌سازی زمانی اتفاق می‌افتد که ما به یک شعر خوب و یا گروهی از شاعران خوب برخورد کنیم در چنین مواقعی است که انتظار ساختن یک جریان را داریم اما زمانی که داوطلب ادبی و فعال ادبی ما گمراه می‌شود. قطعا نباید انتظار شکل گیری جریان را داشت همان گونه که ما چند وقتی است که شاهد جریان ادبی نبوده‌ایم و این خیلی بد است؛ یعنی هیچ کدام از شعرهای ما جریان‌سازی  نکرده‌اند.

 

او ادامه داد: شاید به سختی بتوان اسم یک شاعر یا شعر او را به یاد آورد؛ این شعرها در ذهن نمی‌مانند. مردم شاملو را در زمان خودش شناختند و همین‌طور فروغ را. ما شاعران زیادی داریم که شعرشان به سختی در ذهن می‌ماند. در واقع هیچ اتفاقی در شعر ما نیفتاده است و امیدوارم این اتفاق با همبستگی خوبی به وجود می‌آید.

 

امیری گفت: به شاعران جوان توصیه می‌کنم که الگوهای خوبی برای خود انتخاب کنند. ما در این دهه الگوهای مناسبی نداریم. شاعران جوان ما سعی کنند که الگوهایی پیدا کنند تا به بیراهه نروند.

مطالب مرتبط
رفتن به ابتدای صفحه