استفاده از نخبگان کلید راه توسعه پایدار است

خبرهای وِیژه , مصاحبه ها , مصاحبه های فرهنگی تاریخ انتشار: ۹۷/۱۰/۳۰ يک نظر   3690 بازدید

اندازه فونت    
استفاده از نخبگان کلید راه توسعه پایدار است
دبیرکل خانه روشنفکران آبادان اظهار کرد: استفاده از ایده‌های نخبگان، کلید راه توسعه پایدار در مدیریت شهری و کلان است.

احمد امیری دبیرکل خانه روشنفکران آبادان  در گفت‌وگو با  فارس ، ضمن تاکید بر به کارگیری نخبگان در مدیریت شهری،محیط زیستی ،فرهنگی اظهارکرد: پیشرفت هر جامعه ای در گرو اراده، مسئولیت پذیری و به کارگیری نخبگان است.

وی افزود: تجربه ثابت کرده است که به کارگیری نخبگان یکی از راه‌حل‌های بازگشایی گره های پیچیده توسعه نیافتگی در مدیریت و اداره شهری است.

امیری بیان کرد: همواره با وجود مشکلات فراوان و نبود زیر ساخت‌های لازم در حوزه‌های مختلف اقتصادی، مدیریتی و عمرانی تلاش و راهکارهای ارایه شده توسط نخبگان است که درکنار تجربیات حاصله توانسته است سدهایی که در مقابل  پیشرفت و توسعه بسته می شوند را بردارند.

دبیرکل خانه روشنفکران آبادان با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر تدوین سند راهبردی کشور درامور نخبگان عنوان کرد: حذف چرخه قدرت در پست‌های کلیدی دولت بابه کارگیری نخبگان میسر می باشد.

وی افزود: در شهرهای کوچک که به سبک کلان اداره می شوند، برقراری تعادل در مدیریت شهری با حذف استخدامات فرمایشی و به کارگیری صاحبان فکر و نخبگان علمی میسراست.

امیری ضمن تاکید بر رویکرد علمی برای نیل به اهداف توسعه پایدار در مدیریت شهری، اظهارکرد: افرادی که با داشتن استعدادهای ذاتی و خدادادی مسیر رشد در حوزه استعداد خود

را طی می‌کنند و با پشتکار و مجموعه‌ای از فعالیت‌ها، جایگاهی رفیع در آن حوزه کسب کنند، آن افراد خبره و متخصص  هستند و می‌توانند بهترین راهکار های علمی را به کار گیرد.

وی با اشاره به دو خصوصیت استعداد ذاتی و خبرگی افراد نخبه، گفت: در برخی از موقعیت‌های استراتژیک فقط با درایت افراد نخبه می‌توان پل‌های شکسته شده توسعه نیافتگی راترمیم کرد و با کمترین هزینه و زمان روی محور توسعه قرار داد.

دبیرکل خانه روشنفکران آبادان ضمن اشاره به ‌به‌کارگیری نخبگان در پروژه‌های مدیریت شهری، بیان کرد: نخبگان جوان در تقویت پروژه‌های مدیریت شهری نیز نقش قابل توجهی دارند؛

این قشر تاثیر گذار دارای طرح‌ها و ایده های کارآمدی در حوزه مدیریت شهری، محیط زیست و ترافیک شهر هستند که باید از نظرات و دیدگاه‌های کارشناسی و علمی آنها در کاهشمعضلات شهر استفاده کرد.

وی  با تاکید بر احداث و تقویت پژوهشگاه‌‌هایی که نخبگان تاسیس کرده اند، اظهار کرد: استفاده از این پتانسیل نیازمند ایجاد بستری مناسب برای اجرایی کردن دانش نخبگان است،دانشی که نقش موثری در اشتغال و تولید خواهد داشت.

امیری افزود: همانگونه که مقام معظم رهبری بر استفاده از ایده‌های نخبگان جهت اشتغال زایی تاکید کرده اند، این مهم یکی از دریچه‌های رفع مشکلات اقتصادی است  و  مدیریتشهری باید از این فرصت‌ها بهره مند شود.

وی در پایان عنوان کرد: حمایت از پروژه‌های تحقیقاتی نخبگان توسط مسئولان شهری و کشوری سبب، ایجاد فرصت های شغلی مناسب برای جذب نخبگان، هماهنگی وسازماندهی قابلیت ها و امکانات موجود در مدیریت شهری برای توسعه ارتباط میان دانشگاه‌ها، مراکز علمی و فناوری، افزایش حضور و مشارکت تخصصی نخبگان و استفاده از نظرات آنها است که به استفاده بهینه از ایده های نخبگان در مدیریت شهری منجر خواهد شد.

مطالب مرتبط
رفتن به ابتدای صفحه