قالب وردپرس
سرخط خبرها
خانه / آبادان / احمد اميری: شعر كوتاه را با شعار كوتاه اشتباه می‌گيرند

احمد اميری: شعر كوتاه را با شعار كوتاه اشتباه می‌گيرند

به گفته يك شاعر؛ هايكو يك اتفاق شاعرانه است؛ هايكو تولد غيرمنتظره يك ذوق شاعرانه است كه براي همه اتفاق نمي‌افتد. به عبارتي هر كسي كه ذوقي داشته باشد نمي‌تواند شعرهاي كوتاه ماندگاري بگويد.

 

احمداميري در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) در خوزستان بيان كرد: امروزه متاسفانه بعضي‌ها شعر كوتاه را با شعار كوتاه اشتباه مي‌گيرند. حال اين سوال مطرح است كه هايكو يا شعرهاي كوتاه چگونه به شعار تبديل مي‌شوند؟ شعر كوتاه خوب يا يك هايكوي خوب زماني متولد مي‌شود كه شاعر هم از لحاظ بار علمي و هم از لحاظ بار ذوقي وذوق شاعرانه به حد كمال رسيده باشد. اين موقع است كه يك شعر خوب متولد مي‌شود.

 

او ادامه داد: اما زماني هم مي‌رسد كه شاعران دست به ساختن شعر و به ويژه شعر كوتاه مي‌زنند البته اين مساله در بعضي از سبك‌هاي شعري و ادبي متداول است اما نمي‌توانيم اين را در قبال هايكو يا شعر كوتاه اجرا كنيم. وقتي شعر كوتاه را بسازيم آن را به شعار تبديل كرده‌ايم. حد فاصل شعر و شعار خيلي كم است و شايد به سختي بتوان آن را تشخيص داد.

 

اميري تاكيدكرد: شعر آغشته به ذوق هنر و احساسات و حرف دل يك جامعه است شعري كه ساخته مي‌شود شايد بار معنايي خوبي داشته باشد اما شعري كه بار احساسي خوبي نداشته باشد نمي‌تواند تاثير گذار باشد.

 

اميري اظهار داشت: متاسفانه بيش از ۸۰ درصد از شعرها شعار هستند و تنها ۲۰ درصد از شعرهايي كه امروزه سروده شده‌اند به معناي واقعي شعر هستند. ما شاعراني را مي‌بينيم كه با پيروي از ديگران دست به شعرسازي مي‌زنند.

 

او خاطرنشان كرد: من تعجب مي‌كنم كه چرا بعضي از شاعران و منتقدان بزرگ ما در قبال اين شعرسازي‌ها سكوت كرده‌اند. آن‌ها بايد درباره اين اتفاقات به شاعران جوان و تازه‌كار متذكر شوند تا شعر ما به بيراهه نروند. شعر هايكو مملو از احساسات است؛ انگار كه مخاطب در يك خط غرق مي‌شود اما شعرهاي كوتاهي كه ما مي‌بينيم و من اسم آن‌ها را شعار مي‌گذارم فقط يك مفهوم دارد.

 

اميري توضيح داد: هر كسي مي‌تواند از هايكو برداشتي داشته باشد و آن را به اتفاق زندگي‌اش بچسباند. اين شعر يك وجهي نيست و براي همه سروده مي‌شود اما شعرهايي كه ساخته مي‌شوند تك بعدي هستند و يك حرف را مي زنند كه آن هم شعار است. شعري كه به سمت شعار مي‌رود نيز فلسفه‌اي ندارد و يك حرف را مي‌گويد.

 

وي، با اشاره به جريان‌سازي در شعر كوتاه، گفت: جريان‌سازي زماني اتفاق مي‌افتد كه ما به يك شعر خوب و يا گروهي از شاعران خوب برخورد كنيم در چنين مواقعي است كه انتظار ساختن يك جريان را داريم اما زماني كه داوطلب ادبي و فعال ادبي ما گمراه مي‌شود. قطعا نبايد انتظار شكل گيري جريان را داشت همان گونه كه ما چند وقتي است كه شاهد جريان ادبي نبوده‌ايم و اين خيلي بد است؛ يعني هيچ كدام از شعرهاي ما جريان‌سازي  نكرده‌اند.

 

او ادامه داد: شايد به سختي بتوان اسم يك شاعر يا شعر او را به ياد آورد؛ اين شعرها در ذهن نمي‌مانند. مردم شاملو را در زمان خودش شناختند و همين‌طور فروغ را. ما شاعران زيادي داريم كه شعرشان به سختي در ذهن مي‌ماند. در واقع هيچ اتفاقي در شعر ما نيفتاده است و اميدوارم اين اتفاق با همبستگي خوبي به وجود مي‌آيد.

 

اميري گفت: به شاعران جوان توصيه مي‌كنم كه الگوهاي خوبي براي خود انتخاب كنند. ما در اين دهه الگوهاي مناسبي نداريم. شاعران جوان ما سعي كنند كه الگوهايي پيدا كنند تا به بيراهه نروند.

درباره ی مدیر

همچنین ببینید

احمد امیری

نخبه کشی نکنیم

احمد امیری در جوامع توسعه یافته نقش نخبگان علاوه با کارکرد علمی و مدیریتی جامعه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.