احمد امیری:خودباوري‌هاي بي‌جا ضربه‌هاي مهلكي به پيكره شعر نو فارسي زده است

مصاحبه ها , مصاحبه های ادبی تاریخ انتشار: ۰۰/۰۴/۱۰ دیدگاه‌ها برای احمد امیری:خودباوري‌هاي بي‌جا ضربه‌هاي مهلكي به پيكره شعر نو فارسي زده است بسته هستند   2395 بازدید

اندازه فونت    
احمد امیری:خودباوري‌هاي بي‌جا ضربه‌هاي مهلكي به پيكره شعر نو فارسي زده است

به عقيده يك منتقد ادبي: بعضي از شاعران معاصر ايران ضعف و يا تنبلي فكري خود را با مكتبي بنام پست مدرنيسم توجيه مي‌كنند.
احمد اميري در گفت‌وگو با ايسنا بيان كرد: شاعران تنها نام پست مدرن را به روي شعرهاي خود كشيده‌اند زيرا اين افراد به جاي اين كه به مولفه دروني اين مكتب برسند بيش‌تر چتر پست مدرن را به روي اشعار خود كشيده و آثاري مكانيكي را تحويل مخاطب مي‌دهند؛ اشعاري كه سروده نشده بلكه ساخته شده‌اند.

وي عنوان كرد: آيا من شاعر نبايد به شعور جامعه‌ام احترام بگذارم؟ اين حقي است كه در حال حاضر بعضي از شاعران كم اطلاع كه تعدادشان هم كم نيست ضعف خود را در ارتباط برقرار كردن با مخا طب به گردن پست مدرن و يا خاص بودن مخاط‌ب‌شان مي‌اندازند.

او تاكيد كرد: اين شاعران، كه آثار خود را قوي و مخاطبان را عاجز از درك اين آثار ارزشمند مي‌دانند و گمان مي‌كنند كه از عصر خود فراتر رفته‌اند، نمي‌انديشند كه شاعران بزرگ ما چون نيما و شاملو و اخوان و سهراب كه مدرنيته را وارد شعر ايران كرده‌اند در زمان خود شناخته شده و مخاطب آنها را پذيرفته است. آيا ساختارشكن‌تر از نيما در اين قرن مي‌شود يافت؟ افسوس كه خودباوري‌هاي بي‌جا تاكنون ضربه‌هاي مهلكي بر پيكره شعر نو فارسي زده و بايد شاكر باشيم كه قدماي قدرتمند هستند كه از ادبيات فارسي دفاع كنند.

اين شاعر با اشاره به اين نكته كه در حال حاضر مي‌توان شاعر امروز را پست مدرن كه به هيچ وجه بلكه مدرنيزه قلمداد كرد، گفت: فروغ فرخ‌زاد را مي‌توان اولين شاعر فرامدرن ايران دانست ولي كم‌تر نامي از شاعران مورد نظر در اذهان مخاطبان جدي شعر مانده است. البته نبايد فراموش كرد بزرگاني هنوز بر اين آب و خاك مشغول پاسداري از ادبيات و شعر ايراني هستند.

اميري افزود: بايد قبول داشته باشيم كه نسل جديد شعري ما جوان هستند اما افرادي هم هستند كه آن قدر جوگير شده‌اند كه يك نقاشي و يا چينش چند كلمه را شعر پست مدرن مي‌نامند و جوانان جوياي نام تنبل هم فكر مي‌كنند كه واقعاً اين‌ها شعر هستند و شعور فرابشري براي درك‌شان لازم است.

وي، با اعتقاد به اين مطلب كه هنر را نمي‌توان با مدرك دانشگاهي به دست آورد، اظهار كرد: هنرمند بايد ذاتاً‌ هنر در وجودش شعله‌ور باشد وگرنه تعدادي را به اشتباه مي‌اندازد كه شاعر است.

مطالب مرتبط
رفتن به ابتدای صفحه